Биологичното земеделие може да се окаже алтернативният поминък за местните производители от Подгорски район на общината, които традиционно отглеждат зеленчуци и овошки, предимно за собствени нужди.
До този извод са достигнали от ръководството на Природен парк „Беласица”, каза старши инспектор София Илкова. Техните проучвания показват, че търсенето на биологична продукция е голямо в България и чужбина, но към момента предлагането е малко. Оказва се, че на пазара има недостиг от биопродукти.
Тази ниша би могла да се запълни, тъй като районът на Подгорието е облагодетелстван от близостта си до парка. Това пък е гаранция за качествен произход на продукцията, смята София Илкова. Пътят към новото земеделие минава през комасацията на земята и обединяването на земеделските производители, особено ако те искат да печелят от този вид производство.
Към биопроизводството се отнася и култивирането на билки. То може да замени традиционното събиране на видове от естествените им находища в Подгорието и от територията на Природния парк. Другата възможност, която съществува за местното население, са къщите за гости, които да предлагат на туристите собствена биопродукция.
Това ще ги направи по-търсени и конкурентноспособни. Много са предимствата на биологичното земеделие, допълни още експертът, освен алтернативен поминък за местното население, също е стъпка в посока за опазване на здравето на децата, природата и заобикалящата ни среда.