Майки от детската градина в село Ключ, община Петрич, се разбунтуваха против събирането по 2 лева допълнително всеки месец към месечната такса от 15 лв. за закупуването на различни неща за градината. Почти във всички забавачки в общината по различно време се събират по 2-5-10 лева за тоалетна хартия, сапун, прах за пране, пердета, телевизори, но от страх да не загубят местата на децата, родителите си мълчат.
Майките от Ключ са първите, които решиха да поставят въпроса пред обществеността. Не сме против да даваме за децата си, но начинът, по който това става, е нахален, каза Ани Паскова-Рамадановска. Думите й подкрепиха Гергана Токова, Мария Ячева, Донка Георгиева и бащи, които пиеха кафето си пред магазина срещу детската градина в село Ключ.
Ани Рамадановска коментира: Една от нас е натоварена със задачата да събира по 2 лева за всяко дете. Сега събираме за осем стелки, стенен часовник, звънец, два полюлея и закачалки. Това събиране на пари е нерегламентирано, тъй като плащаме по 15 лева месечна такса за хигиенно-битовите нужди на детските градини.
От септември миналата година всеки месец даваме по два лева над таксата. Преди това събирахме по 1 лев за тоалетна хартия и прах за пране. Тогава се разбунтувахме и отказахме да плащаме, но ни дадоха чаршафите да си ги перем вкъщи всяка седмица.
Писахме писмо до общината за месечните такси. Върнаха ни отговор, че 15-те лева са за поддържането на хигиенно-битовите условия в детските градини. Следователно общината отпуска пари за хигиенни препарати и други битови консумативи, необходими в детската градина. Защо тогава ни събират допълнително пари?
В писмото си до общината искахме вместо да се събира месечна такса 15 лева, да бъде по 2 лева за всеки ден посещение на детето. Сега посещавало-непосещавало детската градина, детето плаща 15 лева само. Ако си пуснал молба, че детето няма да посещава един месец, не плащаш. Ако детето има повече от 15 поредни дни отсъствия, плащаш половин такса. Отделно за храноден за всеки ден посещение на детето плащаме по 1, 80 лева.
Това не е единственият проблем в детската градина в село Ключ. На вратата няма закачено работно време. Едната смяна деца е без учителка, защото една от госпожите отсъства и следобед остават само леличките.
Жена от Ключ получи премия и я даде за закупуване на пердета в детската градина, купихме и закачалки, а сега твърдят, че се били отлепили. Имаше предложения да купим и килим, едва не започнахме да събираме пари и за печка. Дете счупи стол, друго дете - също, но майката на първото бе задължена да купи две столчета, а майката на второто - не. Затова смятам, че в детската градина има избирателно отношение към родителите.
Искам да питам защо домакинът Огнян Панделиев идва на работа в 8 часа и си тръгва в 9, 30 часа. Може би идва само да събере остатъците на храната, с които храни прасето. Ще сигнализирам органите на ДВСК. Хора от ДВСК ми казаха, че той няма право да изнася хранителни отпадъци от детската градина, ако предварително не са били преварени.
От май до август миналата година детската градина заплати 300 лева ток. Това за мен е голяма сума, при положение че храната се готви в училището в съседство, където електромерът е друг. Следобедните закуски са направо в смешни количества.
В малки чашки от алпака дават по една-две лъжички мляко с ориз на децата или 1/4 парче от руло. Направиха ми забележка, че моето дете изяло веднъж три чашки. Освен това в нашата детска градина приемат деца само през май и септември. Моето майчинство за второто дете е до януари. Следователно аз трябва да изляза в неплатен отпуск до месец май, заключи Рамадановска.
Това не е частна детска градина, и на мен да дават всеки ден безплатна помия, ще отгледам огромно прасе, което ще ми излезе без пари, обади се от съседната маса мъж, който си пиеше кафето.
Директорът Величка Гълъбова, която е в отпуск, но бе дошла, тъй като имала работа в подопечната й детска градина, коментира: Решението за събирането на пари не е наше, бе взето през септември на родителска среща. Решението е родителите да събират по 2 лева за подпомагане на детската градина. Майките събират тези пари по тяхно желание. Ние нито събираме пари, нито купуваме нещо. До нас пари не идват, майките сами си купуват нещата и се отчитат пред тях си.
По отношение на претенциите на майките за работното време ще кажа следното - нямаме пари за заплати, на самостоятелна издръжка сме. Сутрин в градината работи един учител до 14 часа, след 14 часа няма, така е във всички едногрупови детски градини, каквато е нашата. За да назнача още един учител, трябва да му дам заплата. Но нямам пари за това. Що се отнася до домакина Огнян Панделиев, той си плаща помията по 2 лева на кофа.
Към разговора се включи и предшественичката на Гълъбова на директорското място Вергиния Митова, която също бе в детската градина. Тя заяви: Събирането на такива пари има при всички колежки от детските градини.
Срамота е за двата лева да се прави въпрос. Тези пари не са за нас или за детската градина, а за децата. В крайна сметка, който желае, нека не плаща тези два лева. Майките започнаха да събират по 2 лева, защото на някои от тях им се криви да си перат у дома чаршафите.
Шефът на отдел “Хуманитарни дейности” към община Петрич Методи Бисерков бе лаконичен в коментара си по случая: Директорите на детски градини нямат право да събират други такси освен определените с решение на Общински съвет. Това, което са определили и съветниците, е 15 лева месечна такса за селата и за всеки ден посещение на детето по 1, 80 лева.
Ако се събират пари не под формата на такси, а под формата на дарения, и не от името на детската градина, тогава проблем няма. Все пак, тъй като ми се обажда и кметът на село Ключ Христо Марков за съдействие по проблема, предложих на него и на майките да дойдат в понеделник на среща да коментираме конкретно нещата, заключи Бисерков.(struma.com)