Ако държавата не промени политиката в сферата на горското стопанство и дърводобива до 1 година, законните дърводобивни фирми ще бъдат обречени на фалит, обяви управителят на дърводобивната фирма “Калабак”, базирана в с. Първомай, община Петрич, инж. Огнян Тренев.
Според него не само в Петричка община, но и като цяло в областта масово се продават дърва за огрев без фактури. Освен че има действащи фирми-ментета, нелоялна конкуренция правят и държавните горски стопанства, които, както е известно, работят като търговски дружества. Те маркират дърветата, след това режат и на практика сами на себе си упражняват контрол, а след това продават дървата на хората.
От една страна е хубаво да има конкуренция, тъй като ще падне цената на дървата за огрев, което е в полза за хората, но от друга, нелоялната конкуренция води до прикриване на доходи и неплащане на данъци на държавата. Аз като законно регистрирана фирма спазвам всички изисквания и не мога да избегна плащането им.
Освен това фирмите, които добиват дърва, един път плащат такса за добив, а втори път - данъци, така на практика печалбата става нищожна, а на моменти се оказва, че се работи без такава, което ще ни доведе до фалит, заключи Огнян Тренев. Тази система в горите работи от 2 г., приета е от предишното правителство на Сергей Станишев и се нуждае спешно от промени.
В склада във фирмата в с. Първомай има достатъчно количества дърва за огрев. През зимния сезон тази година цената за кубик е с около 15 лв. по-ниска от миналата. Сухите букови дърва са по 55 лв./куб.м без включен транспорт, сухите дърва от миналата година са по 50 лв. за кубик, а изрезките от гатера - по 45 лв. куб.м.
Фирмата снабдява и социално слабите хора, които имат ваучери от социалното ведомство за отопление с твърдо гориво. За полагащите се 280 лв. за дърва фирмата предоставя на нуждаещите се 4 кубика нарязани и нацепени дърва плюс доставка на място. Тези, които не желаят да им доставяме нарязани дърва, ще получават цели. Според специалиста при създалата се ситуация от 2 г. насам в системата на горите официално държавата провежда сива икономика.
Другият парадокс е, че се предлагат трупи като дърва за огрев, което е абсолютно забранено от закона. Схемата е елементарна, още на баира трупите се нарязват на шайби и се пригодяват за дърва за огрев. Още по-парадоксалното е, че са изравнени цените на трупите и клоновите дървета, което е абсурдно.
Един труп става готов след няколко десетки години, а клоните - след като се подкастрят, стават много по-бързо и няма логика в тази изравнителна цена, което според специалиста се прави спекулативно от централата на горите в София.
По думите му горските стопанства по места не носят вина, тъй като на тях им се налага да изпълняват месечни планове и ако не ги изпълнят, понасят санкции, което ги принуждава да работят по схемата, заключи Огнян Тренев.(struma.com)