Почти няма купувачи за гроздето от най-масовия винен сорт в пиринския край „Широка мелнишка”. За това се оплакаха жители на няколко села от общините Сандански и Петрич. Много от тях се чудят какво ще правят с продукцията си.
В много села в района стопани стоят на улиците в очакване на купувачи. Започват плахо пазарлъка с цена 50 стотинки за кг, но са готови да свалят и до 45 и 40, за да не изгубят клиентите. Повечето местни винпроми не купуват, тъй като имат залежало вино от 2-3 години. Освен това част от тях имат собствени масиви.
Петър Костов - с. Хърсово:
- Тая година има много грозде, обаче Винпром не изкупува, частници не идват, хората се чудат какво да го прават гроздето.
Траянка Гогова, с. Ново Кономлади:
- Предполагаме, че народът обедне – немат пари и затова няма купувачи.
Валери Попов - кмет на село Враня:
- В момента има прекупвачи, не купувачи, което е най-лошото за нас. Щото те правят за 1 месец - имам
приятели, които викат „за един месец аз правя по 30 хиляди лева.” Само да прекупуват гроздето.
В Хърсово ни разказаха и куриозен случай. Тези дни пристигнал възрастен човек с абокат на ръката. Казал, че чул по медиите, че килограм „Широка мелнишка” се търгува по 25 стотинки и бързо напуснал болницата, за да си купи евтино грозде. Тръгнал си обаче с празни ръце.
Стопаните са категорични, че няма да продават под 40 стотинки за кг, защото с по-ниска цена не могат да покрият разходите си.
София Йовчева, с.Хърсово:
- В тоя момент всички се отказваме. Децата просто казват: ”Нема смисъл да гледаме лозя! ” Ние сме
просто смачкани.
Миналата година изкупната цена също е паднала до 40 ст, но е имало повече купувачи, споделиха местните хора. Така са на път да се оправдаят очакванията им отпреди месец за трудна изкупна кампания. По думите им тя става все по-трудна с всяка изминала година.
Резултатът – драстично намалява броят на взимащите лозови масиви под аренда. Младите все повече се отказват от лозарството и с тази дейност остават да се занимават предимно пенсионери. Намаляват и стопанисваните лозя - от около 7 хиляди декара в района на Катунци преди години, според кмета на Враня са останали 4-5 хиляди. (bnt.bg)