Sandanski.com»Петрич в миналото и сега представиха авторите на сборника

Петрич в миналото и сега представиха авторите на сборника

Admin
Admin
Новак
3k
Петрич в миналото и сега представиха авторите на сборника
Петрич в миналото и сега представиха авторите на сборника

При голям интерес, но и с няколко скандални момента премина представянето в големия салон на читалище “Братя Миладинови” книгата “Петрич в миналото и сега”.

Редколекията, съставителите, редакторите и автори на първото подобно издание, обхващащо всички области от живота на града, са академик Евтим Евтимов, Кирил Аргиров, Ангел Ангов, Ангел Янкулски, Величка Кантарджиева, Елена Вретенарова, проф. Илия Манолов, Иван Димитров, арх. Иван Стойчев, Сотир Иванов, доц. Христо Френгов, Сотир Иванов, Ташко Сольотов, Григор Дремджиев, Севда Георгиева, Теменужка Николова, Александър Полизоев, Димитър Туджаров-Шкумбата, Стефка Хаджиева, Станка Иванова, Андон Станков, Благо Прангов, Борислав Владиков, Иван Димитров Елшански и Юлия Маркова.

От микрофона Елена Вретенарова изрази разочарованието си, че по неизвестни за нея причини не й е публикуван важен материал за времето след промените, касаещ Петрич и общината. Докато говореше, част от колектива подхвърляше, че й са дадени над 60 страници да пише и не бива да има претенции за още. Фотограф на снимките в книгата е Васил Митов.

Промоцията бе бойкотирана от градоначалника инж. Вельо Илиев и неговия екип. Той изпрати на презентацията директора на “Образование и култура” Йордан Златински, началника на “Хуманитарни дейности” Методи Бисерков. Градоначалникът изпрати и поздравителен адрес до авторите на книгата, като направи впечатление допусната в него техническа грешка в изписването името на книгата.

Вместо “Петрич в миналото и сега” водещата на проявата Виолета Терзиева прочете, че в поздравителния адрес пише “Петрич преди и сега”. За да бойкотира кметът проявата, според част от авторите, причината е в Елена Вретенарова, която провела няколко срещи с него преди промоцията, като се оплакала за публикувания й материал. Други коментираха, че мотивът за бойкота на кмета е, че голяма част от авторите са от старата номенклатура и се приемат двузначно от местната общественост.

Официалната позиция от пресцентъра на Общинската администрация бе, че кметът отсъства от града поради служебни ангажименти. Наблюдателни петричани обаче съобщиха, че в същия ден - 12 ноември, са го видели в града. Йордан Златински заяви: Общината, и в частност кметът, изпълнихме всички ангажименти относно издаването на тази първа подобна книга.

Предложихме на Общинския съвет и той гласува да бъдат отпуснати 7000 лева за отпечатването й. Тиражът е 1350 бройки. До вчера бяха продадени 650. Продажбата на книгата и цялостната организация по издаването е задължение на авторския колектив, а не на общината.

Някои подхвърляха, че е трябвало да организираме тържествена вечеря за присъстващите и да подсигурим спане за сметка на бюджета, хонорари на авторите, но такъв ангажимент никога не сме поемали. Единсвеното условие при отпускането на парите бяха за отпечатването на книгата, заключи Златински.

Любопитното бе, че първоначално обявената цена за книгата бе 8 лева, на промоцията се продаваше по 12 лева, а на представянето вчера вече 15 лева. Книгата се продава от членове на авторския колектив и прави впечатление, че на нея не е изписана цена.

Общото мнение на присъстващите в залата бе, че издаването на подобна книга е положително, тъй като това става за първи път и е посветена на 100-годишнината от освобождаването на Петрич от турско робство. Изданието е от 471 страници със снимков и документален материал.

Минута преди официалното представяне за час спря елзахранването, и то само в сградата на читалището, където беше промоцията, и това изнерви част от присъстващите. Някои си тръгнаха, но повечето бяха търпеливи и изчакаха да бъде отстранена повредата.

Музикалната програма бе поверена на състави от читалището, туристически хор “Иван Апостолов” и деца от Общински детски комплекс. Представителите от ОДК отказаха да вземат участие в програмата с мотив, че 5-годишни деца трябвало да пеят последни, което означава след 21 часа.

Според директорката Станка Иванова това е направено с цел да бъдат игнорирани нейните възпитаници и заподозря, че в основата е ръководството на читалището в лицето на Гичка Тренева. Въпреки тези гафове, авторският колектив на книгата от микрофона изрази специални благодарности на кмета инж. Вельо Илиев, на Общинския съвет, на бизнесмените Николай Влахов и Живко Карадалиев, на Огнян Деведжиев и нотариус Костадинка Топалова.(struma.com)

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
Общо гласували: 1
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка: