Sandanski.com»Обществено обсъждане на бюджета в Петрич

Обществено обсъждане на бюджета в Петрич

Admin
Admin
Новак
3k
Обществено обсъждане на бюджета в Петрич
Обществено обсъждане на бюджета в Петрич

С интересни предложения и разгорещени дебати бе белязано вчерашното обществено обсъждане на проектобюджета на община Петрич за 2011 година. Интересът от страна на политици и ръководители на фирми и учреждения бе засилен и за първи път от години се получи реален дебат по цифрите в разходната и приходната част.

Общинският съветник и координатор на ГЕРБ Димитър Танев предложи приходната част на бюджета да бъде завишена с 1 750 000 лева, колкото са несъбраните за 2010 година - такси за битови отпадъци - 800 000 лева, от данък МПС - 600 000 лева, от данък сгради - 150 000 лева.

От други неданъчни приходи, като наеми и продажба на общинско имущество, могат да се вземат още 200 000 лева. Парите по предназначение - 1 750 000 лв., могат да се използват за проектиране и изграждане на нов пазар, който да подобри облика на централната градска част и да регламентира условията на продажбите.

Да се определят делегирани бюджети на селата според броя жители, да се направи устройствен план на ромския квартал, да се дофинансират спортни и културни дейности и да се продължат разкопките на древния град Хераклея Синтика край местността Рупите.

Според кмета Вельо Илиев, заместника му Христо Батев, главния счетоводител Младен Пильоков и шефа на бюджетната комисия Георги Ичконов предложенията са интересни, но трудно могат да се реализират на практика, тъй като сумата от 1 750 000 лева не може да бъде събрана на сто процента.

Съветникът ВМРО-НИЕ Благой Калъпсъзов заяви, че е учуден от предложението на Танев за делегирани бюджети на селата, тъй като през 2010 година, когато предложил да се въведат, от ГЕРБ били против. Калъпсъзов предложи на регистрираните земеделски производители да не се взима входна такса за зеленчуковата борса край село Кърналово, която варира между 50 стотинки и 2 лева.

Той изрази недоумение от предложението на директора на дирекция “Образование и култура” Йордан Златински, който един път предлага да се дофинансират със 114 000 лева маломерните паралелки, а в самия край на докладната с дребен шрифт като “забележка” е записано, при условие че училищата в селата се съсредоточат на едно място, общината ще спести 89 000 лева, което практически означава, че през тази година предстои съкращаване на малки учебни заведения в Подгорски район.

Когато държавата предлагаше по 250 000 лева за закриване на училище, Златински беше против, а сега го прави, което ще обезлюди населените места.

Георги Ичконов заяви, че задача №1 на бюджетната комисия е да се извадят от анонимност некоректните платци за миналата година. Това са едни и същи хора, които в продължение на години не плащат и не трябва да бъдат административно обслужвани от общинската администрация, за което ще настояваме докрай, категоричен бе Ичконов. Предлага се с 500 000 лева да бъдат дофинансирани с общински пари капиталовите разходи, тъй като държавната субсидия е само 230 000 лева.

Представителите на читалищата, начело с Гичка Тренева, поискаха повече пари за култура, тъй като от държавния бюджет средствата стигат само за заплати.

Младен Пильоков заяви, че общината през тази, както и през миналите години, е финансирала големите мероприятия, но трябва да има аргументирана програма, а не хвърчащи листа и за пример той посочи заделените средства за провеждане на фестивалите “Златен кестен”, “Южен гердан”, “Южни слънца”, “Изгряват звезди” и куп други мероприятия.

Не бива само да имате претенции, културата получава много пари, част от тях са невидими за хората, но постоянно дотираме от общинския бюджет, а вие ги водите като ваша читалищна дейност. За последните години сме дали 100 000 лева за духова музика, но нямаме такава, даде пак образен пример Младен Пильоков.

Кметът Вельо Илиев отправи апел към секретарите на читалища да си съберат наемите от обекти, които са предоставили на фирми. Представителят на спортните клубове Иво Попов от Първомай поиска да бъдат заделени повече средства за спорта и да се регулира дотирането на футболни клубове, за да не получават едни повече, а други по-малко.

В края на дебатите ръководителите на общината бяха категорични, че всички имат желания и искания за повече пари, но в крайна сметка трябва да се съобразяват с действителността и да се разходва според възможностите. За Общинския детски комплекс са предвидени 20 000 лева. Вельо Илиев подчерта, че реално несъбраните приходи за минали години са 2, 5 милиона лева, а не 5, 5 милиона.

Подкрепи го Христо Батев, като заяви, че по документи Бизнесбанка не съществува от 1996 година, но се води, че дължи 80 000 лева. Същата е ситуацията и с “Петричка праскова”, която не съществува от много години, но по документи дължи 140 000 лева.

Актуализацията на списъка с длъжниците ще е готова до юни и ще се знаят реалностите. Несъбраните през миналата година 1 750 000 лева общината ще направи всичко възможно да получи, но на сто процента това е невъзможно.

Проектобюджетът на община Петрич е около 24 милиона лева, като се залагат допълнителни приходи от спечелени проекти по различни европрограми.(struma.com)

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
Общо гласували: 4
51
42
31
20
10
Дай твоята оценка:
.