Шест земни труса бяха регистрирани в Югозападна България през последното денонощие. Земетресенията станаха в района на Петрич. В 12, 39 часа вчера трус с магнитуд от трета степен по скалата на Рихтер беше регистриран на 10 км северозападно от Петрич.
Малко по-късно - в 12, 43 часа е било регистрирано земетресение с епицентър на 15 км северозападно от Петрич, 97 км северно от Солун и със сила от 2 степен. Трусът е на 1 км дълбочина.
Третият земен трус е регистриран в 18, 22 часа. Земетресението е с магнитуд от 3 степен. Епицентърът му е на 9 км югозападно от Сандански, 98 км северно от Солун, съобщава Фокус. Трусът е бил на 1 км дълбочина.
Четвъртото земетресение е било регистрирано в района на град Петрич в 20.00 часа с магнитуд от 3-та степен по скалата на Рихтер. Епицентърът на труса е на 11 км северозападно от Петрич и на 94 км от Солун. Регистрираната дълбочина е 2 км.
Две слаби земетресения бяха регистрирани през нощта на територията на страната, в района на град Петрич. Първото земетресение е станало в 00.25 часа с магнитуд 2, 5 по скалата на Рихтер.
Трусът е регистриран на 13 км източно от Петрич и на 92 км североизточно от Солун. Второто земетресение е било в 01.10 часа с магнитуд 2 по скалата на Рихтер. Според дадените координати от Европейския средиземноморски сеизмологичен център то е станало на 12 км западно от град Сандански и на 108 км северно от Солун.
Няма данни за нанесени щети или ранени граждани при земетресенията в страната.
Районът, в който станаха днешните земетресения, по принцип е земетръсен, според Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките (БАН). Формата на планината Беласица е нагъната и е станала такава заради трус. Съвсем наблизо се е случило и най-силното земетресение в Европа, обясняват сеизмолозите.
Целият балкански регион е силно земетръсен. След по-силно земетресение обикновено се очакват последващи затихващи трусове, показва практиката на специалистите. Изчисленията на БАН сочат, че дълбочината на днешните трусове е била около 10-15 км, което ги квалифицира като плитки. Точната стойност обаче се смята много трудно, казват експертите.