Част от овощните дървета в района на Сандански вече са цъфнали. Високите температури от средата на февруари са предизвикали по-ранен цъфтеж на дърветата. Директорът на „Растителна защита”-Благоевград Иван Марковски обясни, че ниските температури в момента не представляват риск за овошките.
За да се стигне до измръзване, градусите трябва да паднат до минус 15. Марковски бе категоричен, че ранният цъфтеж не е нормален и логичен, тъй като е възможно да се повтори ситуацията от 2001г. когато през април е имало по-ниски температури и по-голямата част от реколтата от череши е измръзнала. В зависимост от региона и дадения вид култура, нормалният цъфтеж е към средата или края на месец март.
Най-податливи на измръзване са кайсията, прасковата и бадемът. Марковски обясни още, че от „Растителна защита” все още не са проучвали видовете, които вече са в цъфтеж. „По принцип някои пъпки избързват при цъфтежа, но те не са основните, които дават плода. Цъфтежът може да се извърши на няколко етапа”, обясни експертът.
Той каза още, че на този етап няма опасност от измръзване на плодните дръвчета, тъй като в случая е важен масовият цъфтеж, а не отделни дървета и пъпки.
Общо три проби от плодове и зеленчуци са взели експертите от „Растителна защита”-Благоевград за изследвания, каза още директорът на институцията Иван Марковски. Пробите са взети от зеленчуковата борса край Карналово, където се предлагат плодове и зеленчуци, внос от трети страни.
Взети са само три проби, тъй като не са установени други продукти, внос от трети страни. Вносът е предимно от Азия и страни от Латинска Америка. Конкретно за изследване са взети проби от домати, внос от Турция, плодове от Латинска Америка. Очаква се тази седмица резултатите от пробите да станат готови.
Всяка седмица „Растителна защита”-Благоевград взема общо 15 проби от плодове и зеленчуци, предлагани на пазара в региона. До момента не са констатирани отклонения от нормите. Марковски обясни, че няма общо правило за разпознаване на зеленчуци със завишено съдържание на пестициди.
Единственото видимо за човешкото око са кафеникави петна по повърхността на някой плодове и зеленчуци. Марковски обясни още, че при листните зеленчукови видове, каквито са марулите, използването на пестициди е нулево, а производителите прибягват единствено до използването на торове или иначе казано от „Растителна защита”-Благоевград успокоиха, че консумацията на марули не е опасно.