Sandanski.com»Занаятчии обменят опит в Сандански

Занаятчии обменят опит в Сандански

Admin
Admin
Новак
3k
Занаятчии обменят опит в Сандански
Занаятчии обменят опит в Сандански

В продължение на два дни занаятчии от Сандански и Фройденщат, Германия, обмениха опит и идеи и поставиха началото на бъдещото сътрудничество между двата града. Майстор-сладкар проф. Еберхард Холц и сладкари от хотела-домакин СПА хотел "Свети Никола" приготвиха голяма торта "Сладко партньорство".

19-годишната мебелистка Даниела Гаус презентира в мебелна фирма "Бор Димитров" какво е научила след своето тригодишно обучение. Немските занаятчии посетиха няколко предприятия в Сандански и на място обсъдиха възможности за развитие на местните занаятчийски икономики и ползите от партньорството между Сандански и Фройденщат.

"Предстои да се подпише споразумение за сътрудничество между България и Германия, между социалните министерства на двете страни. Това сътрудничество ще стане факт до няколко месеца", каза в Сандански министър Тотю Младенов, който бе поканен от кмета на общината Антон Тотев.

С провеждането на този семинар се отвори нова европейска перспектива пред занаятите, каза зам. кметът на община Сандански Младен Тимчев. Направихме първи стъпки в създаване на проект за обучение на професионалисти и сътрудничеството между български и германски предприятия.

Подкрепа получихме от министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов, от Ханс-Йоахим Фухтел - парламентарен държавен секретар на Министерството на труда и социалните грижи на Германия, както и от председателя и изпълнителния директор на Германо-българската индустриално-търговска камара Бертрам Ролман и Митко Василев, допълни Тимчев. "Да разкрием европейското измерение на занаятите" - това бе мотото на германския депутат от Бундестага Ханс-Йоахим Фухтел, основоположник на проекта.

Мартин Кеплер, управител на Индустриално-търговската камара Нордшварцвалд, разви стратегия за дуално обучение в рамките на партньорството между градовете, с която ще се поставят основите за изграждане на бъдещ занаятчийски мост Сандански-Фройденщат.

"В нашата обща Европа трябва да бъдем отворени за общи действия. В европейски контекст занаятите и средното съсловие са спящи гиганти, чийто потенциал трябва да бъде събуден за общото благо. Времето е узряло да поемем по нов път. Ние всички в Европа се нуждаем от конкурентоспособни специалисти, за да може да се конкурираме на световния пазар, "

"Сандански има един добър приятел в лицето на Германия и град Фройденщат", сподели Ханс-Йоахим Фухтел.

"Сътрудничеството между двата града - Сандански и Фройденщат, и най-вече между средните и малки предприятия, ще прерасне в един мащабен проект между България и Германия", пожела министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.

Бертрам Ролман, президент на Германо-българската индустриално-търговска камара, заяви: "В скоро време ще се случи така, че ще имаме много абсолвенти и млади хора с висше образование и недостиг на занаятчии и квалифицирани работници. За абсолвентите и в момента няма свободни работни места, а има много такива сред занаятите. Българското образование загърби една работеща формула за професионално обучение: ученикчирак-майстор.

От сегашното обучението в професионалните гимназии няма добър резултат. Аз, като председател на Германо-българската камара, апелирам към въвеждането на актуално професионално дуално обучение, в което превес да има практиката, или с една дума - реалното производство."

"Моето присъствие днес моля да приемете като знак за съпричастността, за ангажиментите, които общината като публична държавна институция поема към развитието и перспективите пред средния и малкия бизнес, работещ в нея", заяви кметът на община Сандански Антон Тотев. "Тук е мястото изрично да подчертая и се надявам всички да се съгласят с мен, че икономическият растеж и заетостта, богатството и просперитетът на една община се създават от фирмите и предприемачите.

Същевременно това не би могло да се случи без прякото участие на държавата и осигуряването на политическа и макроикономическа стабилност, без благоприятна, насърчителна бизнес среда, без съвременна инфраструктура и ефикасни публични услуги, без конструктивно партньорство на бизнеса с централната и местна власт, и не на последно място - без взаимно доверие.

През 8-те години аз като кмет на община Сандански и моят екип винаги сме имали амбицията и смело мога да кажа, че нашият стремеж е бил да задминаваме етапите на знаците и да влизаме в конкретиката на проблемите на малкия и среден бизнес - поемането и реализацията на конкретни ангажименти, които реално да го подпомогнат. Запомнил съм една фраза на местен бизнесмен, който каза: "Ние искаме да работим, искаме по-малко бюрокрация и повече държава и община", допълни Тотев.

В периода на глобалната икономическа криза българските предприемачи от малките и средни предприятия дадоха много - облекчиха шока от затваряне на производствени мощности, намериха нови ниши на международните пазари, без някой особено да им е помогнал за всичко това, бориха се да запазят работни места и създадоха нови такива.

Оказа се, че малкият и среден бизнес в условията на криза е найгъвкав и трябва да се залага на него като на вярната формула за бързо излизане от финансова криза. В такива екстремни условия най-големият приоритет на общините трябва да бъде комфортът на малкия и среден бизнес, защото той създава най-бързо работни места."

"Уважаеми гости, наши приятели и колеги, журналисти,

Днес в центъра на разговорите ще бъдат нагласите, очакванията и плановете на малката армия от занаятчии и предприемачи, ръководещи малки предприятия - авангардът на нашите две общини. Призовавам всички нас, заемащи позиции в държавните и управленски структури на двете държави България и Германия, и в частност, ние, кметовете на побратимените градове Сандански и Фройденщат, към добротворство - да намерим вярната формула и да създадем попътен вятър за нашите предприемачи, ръководещи малките и средни предприятия, за занаятчиите, за техните семейства", бяха финалните думи на Антон Тотев.

По време на престоя на германската икономическа делегация успешно се включиха и 17-те участници във велопоход за хора с увреждания, които се движат по маршрут Солун-Сандански-Щутгарт. Към тях в израз на солодарност към хората с увреждания на ГКПП - Кулата се присъединиха ХансЙоахим Фухтел, 12 велосипедисти от спортен клуб "Пирински орел", ръководени от Николай Бойчев, и Розвита Кеплер, майстор фризьор и председател на занаятчийската камара в Калв. Те бяха приветствани от изпълнителния директор на Агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски, кмета на Сандански Антон Тотев и неговия колега от Фройденщат Юлиан Освалд.(struma.com)

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
Общо гласували: 3
51
41
31
20
10
Дай твоята оценка:
.