Sandanski.com»Интервю с кандидата за четвърти мандат за кмет инж. Вельо Илиев

Интервю с кандидата за четвърти мандат за кмет инж. Вельо Илиев

Admin
Admin
Новак
3k
Интервю с кандидата за четвърти мандат за кмет инж. Вельо Илиев
Интервю с кандидата за четвърти мандат за кмет инж. Вельо Илиев

Уважаеми читатели,

На 23 октомври всички ние, жителите на Петричка община, ще дадем гласа си, за да изберем нашия управник през следващите 4 години, ще дадем вот на доверие и на 33-ма общински съветници.

По този повод разговаряме с кандидата за кмет за четвърти мандат инж. Вельо Илиев - единственият независим кандидат за кмет на Петричка община.

- Г-н Илиев, как върви до момента кампанията Ви, какво казват хората по места при срещите досега, когато сте кандидат за кмет, а не действащ кмет?

- Моята кампания върви добре.Очаквах да има съревнование на идеи, на концепции за развитие на общината ни, както, разбира се, и обичайните компромати, но досега нито едното, нито другото се случва. Знаете, че ние сме голяма община и освен града в нея са и селата от Подгорски, Огражденски и Кулско-Марикостински район. Наред с проблемите, характерни за всяко населено място, ми поставят въпроси, свързани с чисто битов характер. Отдавна въпроси като чистота и улично осветление не са на дневен ред, тъй като изцяло са разрешени.

Когато имам срещи с възрастни хора, говорим за пенсии, пенсионерски клубове, а при срещите с младите хора основно говорим за работата, за спортни и културни мероприятия и аз мисля, че политиката ни за изграждане на детски и спортни площадки е правилната посока. Но истината е, че най-често задаваните въпроси от срещите с хората са свързани с ниските доходи и безработицата.

За съжаление хората са силно притеснени от неясното бъдеще, което им се очертава, и липсата на житейска перспектива. Те не могат да планират утрешния си ден. Не са сигурни дали да направят определена покупка, дали да ремонтират къщата си или колата, дали да си купят лекарства, как да изпратят децата си на училище, как да плануват отпуските си, дали да пътуват. Всичко това прави хората несигурни, а всеки се надява да има сигурност в утрешния си ден, защото никой не е по-голям от хляба.

Това, което ще направя още в първия си ден на новия мандат, е да обиколя Гърция и да представя община Петрич пред фирмите в Серес, Драма, Кавала, Келкис, Солун. Все пак гръцките фирми са потиснати от кризата и търсят друго поле за изява. В Петрич има десетки такива регистрирани фирми, които работят вече. Но се надявам, предпочитайки България, те да идват именно в Петрич, не в Благоевград или София. И така да направим всичко възможно, откривайки нови работни места, петричани да имат право на избор.

А пък децата ни, завършвайки образованието си, да не търсят своята реализация в големите градове и в чужбина, а да се връщат тук, в Петрич. Или това, което ще посеем днес, се надявам утре да пожънем с успех и да го прави този, който има разбиране и визия за развитието на града и общината си.

- Конкретно към виждането Ви за управление през следващите четири години. Спекулация или факт е неспособността на общината да си събере задълженията от местните данъци и такси, за които вече се коментира цифрата от 6 млн. лв., а това е възлово перо в собствените приходи. Ще предприемете ли по-радикални мерки за изчистване на списъка с длъжници и защо всичко се проточи толкова много?

- Преди да стигна до местни данъци и такси, искам да свържа въпроса с приоритетите, които определих за развитието на община Петрич през следващите 4 години. Разбира се, за всички не мога да говоря, защото те са много, затова ще маркирам само най-важните. За единия вече говорихме, а именно откриване на нови работни места. Поканата към инвеститорите ще даде тласък на строителните фирми. Идвайки, тези инвеститори от гръцките фирми ще дадат възможност на нашите строителни фирми, които в момент се задъхват без работа, и те да работят и да отварят нови работни места. Имайки сигурни доходи, хората ще ги харчат в общината, а какво по-хубаво от това - в мястото, където живееш, там да пазаруваш, там да ползваш услугите.

По отношение на детските площадки, мисля, че политиката ни е много правилна и ние всички наблюдаваме как хората им се радват и децата са постоянно на тях, както и младите момчета и момичета, които вместо да пушат, ще развиват здрав дух в здраво тяло.

Ще продължим изграждането на спортни уреди и в дворовете на училищата, за да могат децата ни безплатно да ползват тази услуга.

По отношение на образованието, това е един от най-големите ни приоритети и една част от него е свързана с това, че всяка година 70-80 наши деца отиват да продължат образованието си в езиковите гимназии в Благоевград и София. Което е хубаво, чуждите езици стават задължителна част от трудовата характеристика. Но на нас, като родители, сърцето ни е свито - в тези времена какво ли не може да се случи с децата ни далече от нас - как се хранят, боледуват ли, учат ли достатъчно, дилърите на дрога навъртат ли се и край тяхното училище.

Страхуваме се да не станат жертва на педофили, крадци, рекетьори... Затова започнахме разговори с международната верига “Интернешънал хаус”, която има училища в над 60 страни по света - да ни изпратят в Петрич учители англичани, за да пият децата ни вода от извора и английският им да не отстъпва на този на завършилите специализирани гимназии.

С директора за България г-н Саймън Харис вече преговаряме да започнем пробно този срок с 1-2 учители в средните училища и да се открие филиал на “Интернешънал хаус” в Петрич, и ако се окаже експериментът успешен, да дойдат следващия срок и още учители.

По отношение на Градския парк говорих много. Района на танковото поделение и на старата болница ги определихме преди години като Паркова зона, в която могат да се строят само алеи, детски и спортни площадки и атракции, и това ще стане. Дори вече го правим с района на старата болница, където строим площадка по безопасност на движението.

За съжаление за танково поделение правихме 10 години опити за връщане, но държавата реши да го продава. Знаете, че аз отправих апел до министър-председателя, ако не го върнат, да дадат възможност поне да си го купим.

Тук е мястото да благодаря на общинските съветници, които единодушно гласуваха на извънредна общинска сесия преди дни, да направим така, че наистина да купим поделението, за да развием Градския парк. Едва ли има петричанин, за което съм благодарен, който да не е съгласен с тази идея.

Ще докараме в Петрич минералната вода от Рупите и вече имаме работен проект. Това е логично развитие на туризма в региона. Рупите, къщата на баба Ванга в града, Самуиловата крепост са известни национални туристически обекти и си имат своята притегателна сила за нови туристи. Докарването на водата от Рупите в Петрич обаче ще направи две неща - първо, ще възроди едно хубаво нещо - гражданите на общината да ползват тази лековита вода, както я ползваха преди години, и второ, ще даде възможност да разширим туристическия профил на града си.

Само си представете - довеждането на водата от Рупите в града ще даде възможност за изграждането на Петрич като балнеоложки център - от релаксация и разкрасителни процедури до лечение на редица заболявания и възстановяване след травми на спортисти и обикновени хора. А това значи и създаване на работни места, възникване на нови професии, изграждане на хотели, привличане на висококвалифицирани медицински кадри, развитие на услугите, транспорта, строителството, поскъпване на земята... Значи още и почти безплатно отопление на всички публични сгради, детски градини, училища, болницата... Кое от тези неща не е добро за Петрич и петричани?

Мисля, че това ще е изключително полезно за Петрич, още повече че от началото на годината имаме дадена 25-годишна концесия на минералните извори в Рупите и в Марикостиново.

Ще ме попитате откъде средства за всичко това? Веднага ще Ви отговоря - от европейски програми и собствени средства.

Но конкретно на въпроса Ви. Не знам кой е измислил цифрата 6 млн. лв. задължения - несъбираемите вземания на общината са около 4 млн. лв. и въобще не са малко. Така сме ги наследили още когато поехме администрирането на местните данъци и такси от държавата - това са задължения от приватизирани предприятия, от ликвидирани банки, които в момента не съществуват и практически съществуват само на книга. Те не могат да бъдат отписани с еднократно решение на Общински съвет, а чрез сложни юридически процедури и това се прави. Проблемът не е само петрички!

В почти всички общини в България събираемостта на местни данъци и такси е от порядъка на 60-70%. И нашата община не прави изключение от това правило. Останалите проценти се натрупват като недобори. Но това не трябва да го използваме като оправдание. От месец август в данъчното звено се внедрява нов програмен продукт, който значително ще улесни събирането на местните данъци и такси и той вече дава резултати. Последните 2 месеца има събрани над 200 хил. лв. данъчни задължения. Работим много сериозно по този проблем.

Община Петрич е една от малкото общини в България без финансови задължения и това е една добра атестация за работата на кмета, кметския екип и Общинската администрация.

- Смятате ли, че трябва нова структура на администрацията и промяна на механизмите за комуникация с гражданите? Необходими ли са промени, за да бъде коректна, експедитивна и прозрачна работата на Общинска администрация?

- Винаги след избори съм предлагал на вниманието на Общински съвет приемане на нова структура за работа на Общинска администрация. Несъмнено и сега ще стане така, тъй като през годините едни дейности получават приоритет, други се поемат от държавата или от граждански сдружения и бизнеса. Веднага мога да ви кажа, че трябва да засилим, да дадем по-голяма тежест на дейностите, свързани с европроектите, тъй като освен разработването и спечелване на проектите впоследствие в годините трябва да отговаряме освен за това, но и за тяхното изпълнение, отчитане и съхранение. Там ще дадем много по-голяма тежест и ще има промени в структурата.

По отношение на експедитивност и прозрачност на Общинска администрация - Петрич искам да кажа, че току-що приключихме проект под името “Община Петрич открита към гражданите и бизнеса”. Искам отговорно да заявя, че освен ежедневната работа по разрешаване проблемите на моите съграждани в срок, ще съдействаме всеки инвеститор, разкриващ работни места на територията на община Петрич, да бъде обслужен максимално бързо и по административните въпроси, които зависят от общината, и по юридическите, които го засягат.

- Какво е усвояването на европейски средства в Петрич? И имаме ли като община висока проектна готовност за участие в следващия програмен период?

- В момента приключваме и работим по проекти за над 24 млн. лв. Имаме готови и подписани проекти и такива за подписване за над 40 млн. лв. Искам само да спомена някои от тях, знам, че ще пропусна някои - те са над 30 проекта, но не мога да не спомена проекта за “Реконструкция на жк “Самуил” и ЦГЧ”, цялостно изграждане на канализация в селата Габрене и Михнево, цялостно изграждане на водопровод в Рупите и Марикостиново, Пречиствателна станция за отпадни води в Петрич и Коларово, цялостен ремонт на детските градини в града и селата по проект за енергийна ефективност, по отношение на културата, възстановяване на “Самуилова крепост”, много социални проекти за наемане на социален асистент, изграждане на детска градина за малцинствени групи в Кавракирово, социален дом за деца в неравностойно положение в с. Първомай, изграждане на 6-декарова площадка за безопасност на движението, изграждане на спортна зала в град Петрич и много, много други. Няма сфера, където да нямаме спечелен проект.

Искам да обърна внимание на един проект, по който в момента работим - за Интегриран градски план, който ни дава възможност да определим зониране на града в социален, индустриален и екологичен аспект. Този проект ще ни бъде трамплина за успешна защита и усвояване на европейски средства в следващия програмен период 2014-2020 г., където общината има възможност да кандидатства за усвояване на много повече средства за развитието ни.

- Да поговорим за паркирането и движението в централна градска част на града. Как виждате решението на този сериозен проблем - “синя зона”, Общинска полиция... Ще бъдете ли вносител на такива предложения като конкретни стъпки за изход от сегашната ситуация, при която пешеходците се “задъхват” в центъра, а шофирането е максимално затруднено?

- Проектът за организация на движението в ЦГЧ, който одобрихме преди 4 или 5 години, за съжаление вече се оказа остарял, въпреки че благодарение на него се определиха над 6 километра улици с еднопосочно движение, което ни даде възможност да увеличим паркоместата до над 550. Но безспорно през тези години се увеличи и броят на автомобилите, изградихме нови паркинги по ул. “Сандо Китанов” и зад кметството, които ни помогнаха за паркирането на още 100 автомобила, но истината е, че слабото ни място е контролът.

РПУ - Петрич прави каквото може, но явно и ние трябва да ги подпомагаме в тази им дейност. Приехме наредба за организация и управление на движението, но за да решим този проблем, сме разработили Устройствен правилник за дейността на инспекторат към Общинската администрация, който да се занимава с безопасността на движението, опазване на зелените площи и други дейности. Специално за пешеходците подменихме тротоарите на 27 улици в централна градска част, което никак не е малко.

Ще ме попитате защо досега не е направено? Защото Устройственият правилник бе разработен през летните месеци, бюджетът беше вече в ход, а за дейността на този инспекторат са нужни между 150 и 200 хил. лв. годишно.

И на вниманието на новия Общински съвет по отношение на движението в ЦГЧ ще предложа две неща: Първо, приемане на нова организация на движението в ЦГЧ, и второ, приемане на Устройствен правилник за дейността на инспекторат към Общинска администрация.

- Не на последно място стои въпросът с водоснабдяването. Въпреки инвестициите през последните години този проблем не е намерил кардинално решение. Къде има вакуум - в работата на общинската фирма “ВиК”, или в политиката на общината?

- За съжаление за работата на “ВиК” съдим, когато ги виждаме да работят при авариите, но община Петрич не работи на парче. Освен в града проблеми има и в многото 56 села, които имаме. И ако допреди години имахме режими почти във всички села, сега проблемите са решени с изграждането на резервоари за питейна вода, помпажни кладенци и подмяна на водопроводи. Режими няма или те са само когато е поливният сезон и се полива с питейна вода. Благодарение на инвестициите, които направихме през последните 4 години в областта на водоснабдяването в размер над 4 млн. лв., бяха подменени над 22 000 л.м водопроводи, бяха изградени резервоари и помпажни кладенци в селата, тези режими останаха в миналото.

Остана за разрешаване проблемът с Марикостински район, но и там започнахме с рехабилитация на кладенец с помпажна вода за с. Марикостиново. Тук е мястото да благодаря на “ВиК” - Сандански за допълнителния водопровод, който изградиха, за да идва повече вода към Кромидово, Капатово, Ново Кономлади и Марикостиново.

По проблема за питейната вода в града - голямата болка ни е пречистването. Направихме заедно с “ВиК” първата стъпка за механичното пречистване на алпийското водохващане и тръгваме към реализация на проект за изграждане на пречиствателна станция за питейни води. Приоритетите на Европейския съюз са: изграждане на депа, пречиствателни станции за отпадни води и следващата ни стъпка е изграждане на пречиствателна станция за питейни води.

Не бива да забравяме, че в края на август-началото на септември в града имаше воден режим. За да бъдем солидарни с хората от високата част на града и трите села, които се захранват от градския водопровод, се наложи режим на водата в рамките на 20-25 дни, но за да не се случва и догодина, ще предложа при приемане на Бюджет 2012 да бъдат заделени средства за изграждане на още един сондажен кладенец на терасата на река Струмешница.

- Как трябва да се разпределят средствата за селата? Говореше се за делегирани бюджети, направени бяха първите опити в тази насока. Не един път обаче Ваши опоненти са казвали, че толерирате определени села и сте особено бдителен към проблемите на тези села съобразно кметовете, които ги управляват. Оттук нататък през следващите 4 години, ако бъдете избран за кмет, как ще разпределите тези средства?

- Средствата към селата се подават толкова, колкото са необходими за даденото населено място. В едно село искат водопровод, в друго канализация, в трето тротоари, в четвърто нов път, в пето детска площадка, в шесто Клуб на пенсионера и т.н., и т.н., защото нашите села са много и хората са прави да искат. Последните години Общински съвет определя финансови средства на селата на брой жители, конкретно за благоустрояването на нашите села.

Но община Петрич има над 50 села и тези средства са крайно недостатъчни. Тук беше моята роля като кмет да направя всичко възможно да подпомагам развитието на нашите села чрез допълнително финансиране по отношение на европроектите, по отношение на Трансгранично сътрудничество и по отношение на друго извънбюджетно финансиране, и аз мисля, че в това отношение се справих успешно и мога да ви покажа доста дълъг списък с направеното досега по селата. Досега винаги съм се ръководил от интереса на хората. Инвестициите в селата през тези 4 години са над 10 млн. лв.и не знам колко общини могат да се похвалят с такъв успех.

- Ще бъде ли проектиран и изграден пазар в Петрич? Как виждате бъдещето на тържището за плодове и зеленчуци в с. Кърналово?

- Има решение на Общинския съвет за изграждане на общински пазар по протежението на улица “Тома Митов”. Идеята е да представим 2 или 3 идейни проекта и това е правилният подход. Новият Общински съвет ще има възможността да избере от тези варианти най-удачния и тогава да знаем като идея какво представлява и като сума, и да бъде изграден нов пазар.

По отношение на тържището в с. Кърналово, и там има доста интереси и доста идеи за неговото стопанисване, но в този момент, в кризисното време, в което живеем, аз си мисля, че е най-добре тържището да остане общинско, за да може и най-дребният производител с едната кошничка или двете касетки да влезе и да продаде продукцията си там. Ако е борса, това няма как да се случи.

За тържището разработихме нов проект, предвиждащ разположението на търговските площи, местата за паркиране и организацията на движението в новата част /разширението/ на тържището. В бюджета на общината има предвидени 50 хиляди лева за реализирането му. Изчакваме края на активния селскостопански сезон, за да започнем ремонта.

- Какъв ще бъде призивът Ви към хората на община Петрич? Какво да не подценяват, когато отидат да гласуват на 23 октомври?

- Да не подценяват избора за кмет и общински съветници, той не е предрешен. Нека всички излязат да гласуват, независимо за кого, за да покажем, че милеем за Петрич и не ни е безразлично кой ще ръководи общината ни и кой ще допринесе за развитието й. А след изборите да изискваме от кмета - без значение кой е той - да си спазва обещанията. (struma.com)

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
Общо гласували: 4
52
42
30
20
10
Дай твоята оценка:
.