Социалдемократът Розалин Хаджиев и Христо Георгиев от коалиция “Гергьовден”-НДСВ бяха избрани за заместник-председатели на Общински съвет - Петрич на вчерашното заседание на местния парламент. Георгиев бе заместник-кмет по ТСУ и обществен ред в предишния мандат на кмета Вельо Илиев. Ако отново попадне в новия екип на градоначалника, той ще освободи място в Общинския съвет на следващия в листата - Станимир Златков.
Сериозни дебати в началото на заседанието при приемането на правилника за работа на Общинския съвет се разгоряха дали да има заместник-председатели, или да се приложи практиката от предишния мандат - с председателски съвет, в който да влязат представители на партиите и коалициите, представени в местния парламент.
Съветниците от БСП Христо Малчев, Димитър Капитанов, Борислав Коларов и лидерът на ГЕРБ Димитър Танев бяха против зам. председателите и предложиха да се избере съвет, което не бе прието от мнозинството.
Христо Георгиев се мотивира, че съгласно закона може да има заместник-председатели, които на практика изпълняват ролята на председателски съвет.
Д-р Илия Янкулов предложи всички партии и коалиции, които имат по 4-ма и повече съветници, да имат зам. председатели, но не бе прието.
Христо Малчев заяви: С това войнишко мнозинство рано или късно ще пиете по една студена вода.
Христо Георгиев го контрира: Не се знае за кой ще бъде студената вода, по-скоро тя ще бъде за вас.
При вчерашните гласувания пролича, че малцинството в местния парламент в Петрич се състои основно от съветниците на ГЕРБ и БСП.
Окончателното решение с по 18 гласа бе изборът на Розалин Хаджиев и Христо Георгиев, които ще подпомагат председателя Стоян Николов. Заместник-председателите няма да получават заплата, те ще бъдат наравно с всички съветници, като ще взимат по 80 лева на заседание и по 40 лева за членство в постоянна комисия, като всеки парламентарист участва в по 3.
Най-остро срещу заплащането на зам. председателите, за които се предвиждаха по 900 лв. месечно, се изказа д-р Илия Янкулов от БЗНС. В крайна сметка мнозинството, след като видя, че страстите се нагорещяват, не предложи за гласуване възнаграждения на заместник-председателите.
Приет бе и правилникът за работа на Общинския съвет. Сформирани бяха окончателно съставите на десетте постоянни комисии, Общинският съвет ги утвърди и избра техните председатели, Велко Велев от ГЕРБ изненадващо замени д-р Ил. Янкулов начело на комисията за общинска собственост. Веднага след гласуването д-р Илия Янкулов заяви:
Ден преди заседанието на консултациите бе взето решение аз да бъда председател, но нещата се промениха, след като остро се възпротивих заместник-председателите на Общинския съвет да получават заплати. Това не се понрави на Българска социалдемокрация, тъй като техният представител Розалин Хаджиев няма да взима 900 лв., и гласуваха срещу мен. Аз обаче не се сърдя, оставам член на комисията и ще участвам активно, няма да позволя да си развяват байрака. Радвам се, че бях в основата да не се пилеят излишни общински пари за заплати на заместник-председателите, заключи Янкулов.
За председател бяха гласувани още Елвира Юзирова, Веселин Бисерински, Георги Зарков, Евгени Петров, Благой Калъпсъзов, Валери Голчев, д-р Христо Френгов, Росен Стоянов и Васил Божанин.
Комисиите са от по 7, 9 и 11 членове. Въпреки че червеният съветник Христо Малчев предложи да бъдат 7-членни, това бе отхвърлено.
Заседанието започна с полагане на клетва от новата съветничка от ГЕРБ Невянка Цанева, която зае мястото на адвокат Петър Йовчев.
Христо Малчев предложи Общинският съвет да гласува декларация, с която се осъждат действията на фирмите, извършващи ремонтните дейности по пътя Кулата-Златарево, заради седемте смъртни случая и най-вече че участъците са необезопасени и създават сериозни предпоставки и за други ПТП-та.
Веднага след него общинският съветник от “Гергьовден”-НДСВ Иван Костов предложи проектодекларация, която да бъде изпратена до Министерството на регионалното развитие и благоустройство, Министерство на вътрешните работи, Областно пътно управление и директора на дирекция “Пътна инфраструктура” за предприемане на бързи и адекватни мерки. Декларацията бе приета с пълно мнозинство. В нея се изразява загриженост от местните парламентаристи и недоволство от начина, по който се провеждат ремонтните дейности.(struma.com)