Десетки собственици на животни и търговци от община Петрич вчера протестираха, че ветеринарните лекари не им позволяват да продават стоката си, без да им дават конкретно обяснение. Около 10.30 часа вчера чашата на търпението им преля и те се събраха в края на града, където е нерегламентираният животински пазар. Борис Джевизов от Петрич недоволстваше:
Играем си на котка и мишка с ветеринарните лекари. Сутрин идват, гонят ни, ние тръгваме, по-късно се връщаме, и така минават дните. В същото време сме отгледали стока и разчитаме на продажбата, за да прехранваме семействата си.
Били болни животните, да кажат от какво и да забранят изцяло продажбата им. Получават големите заплати и си отбиват номера с нас, като пишат протоколи. Ако продължава и през следващите дни тази гонка, ще организираме масов протест на стотици животновъди и търговци от Петричка община, закани се Борис Джевизов.
Стопаните около него заявиха: Животните не са болни, болни са мозъците на тези, които ни преследват или искат нещо да им дадем келепир, или има друга причина, но стоката ни е качествена.
29-годишният Красимир Стоянов от село Вишлене също недоволстваше от отношението на ветеринарите. Той предлагаше 35-килограмови прасета по 130 лева бройката. Няма купувачи, хората нямат пари, а няма как да намаля цената, тъй като ще бъда изцяло на загуба, фуражът е много скъп, обясни той.
Минути по-късно на пазара в Петрич се появи джамбазин от Благоевград, който предложи на собствениците на прасета да ги изкупи на едро по 110 лева за брой. След като се поколебаха за кратко, собствениците се съгласиха и му продадоха прасетата си, а той призна, че от години купува и ги продава предимно на хора в селата между Петрич и Благоевград.
Проблемът с липсата на регламентиран животински пазар в Петрич е от няколко години. Общинските съвети периодично отлагат решението с мотив, че няма къде да отредят общинско място за изграждането му. И в момента нерегламентираният пазар се намира на общинска земя в края на града, близо до ромския квартал.
Заради нерегламентирания пазар, който на практика е незаконен, търговците имат проблеми, а в същото време ветеринарите спазват закона, като се базират, че нямат право да продават на него. Двете страни се въртят в омагьосан кръг и единственият орган, който може да разреши дългосрочно проблема, е Общинската администрация и Общинският съвет.
В близките дни животновъдите заявиха, че ще изготвят подписка, която ще внесат в местния парламент за взимане на решение. По думите им изграждането и регламентирането на животински пазар няма да струва повече от 30 000-40 000 лева на общината.(struma.com)