Специалистите от Факултета по обществено здраве към Медицинска академия - София проф. Чамов, доц. Кирилов, доц. Павлова и доц. Александрова вчера в кабинета на председателя на Общински съвет - Петрич представиха оздравителен бизнес план за МБАЛ “Рокфелер” за периода 2012-2014 година.
На срещата присъстваха градоначалникът инж. Вельо Илиев, шефът на местния парламент Стоян Николов с неговите заместници Розалин Хаджиев и Станимир Златков, общинските съветници д-р Христо Френгов, Елвира Юзирова, Надя Изгоренкова, Васил Божанин, инж. Димитър Танев, Илиян Ушев, Георги Зарков, както и управителят д-р Борис Киров.
В рамките на повече от два часа столичните специалисти представиха своите виждания за излизане от тежкото финансово състояние на петричката болница, чийто задължения към вчерашна дата са около 2 200 000 лева.
Те акцентуваха върху най-важните неща, които трябва да се направят, а именно системно обучение, квалификация и специализация на лекарите, закупуване на апаратура, като за целта столични специалисти са готови да идват на място, вместо персоналът на болницата да пътува до София, добър мениджмънд, кандидатстване по различни програми за финансиране, създаване на добър микроклимат, привличане на специалисти от различни области, отделно ел. захранване, вода и газ. Специалистите посъветваха да се удължи престоят на пациентите с ден и половина.
След дебати се стигна до заключението, че този оздравителен план няма да проработи, ако не бъде постигната категорична подкрепа от лекарите и персонала в болницата. Градоначалникът Вельо Илиев и съветникът Димитър Танев заявиха, че през последните години финансите, поискани от болницата, са осигурени, но в крайна сметка се оказва, че все не стигат и вместо да намаляват задълженията се увеличават.
Направи впечатление, че 77% от приходите в болницата са от Здравноосигурителната каса, но любопитното е, че за заплати на лекари и обслужващ персонал отиват над 100% от тях, а останалите разходи трябва да покрива общината.
Председателят Стоян Николов констатира, че през последната година е увеличен фонд “Работна заплата” със 100 000 лв. Срещата приключи с умерен оптимизъм, тъй като всичко казано бе до болка познато и многократно коментирано в местния парламент. Столичните специалисти поеха ангажимент в бъдеще да помагат с консултации и привличане на специалисти от София, като уточниха, че за тези, които ще идват, ще оперират и лекуват в петричката болница, са необходими средства от общината.
За консултацията и изготвянето на този оздравителен и бизнес план община Петрич подписа договор и осигури 10 000 лева за 4-членната група специалисти. Те бяха ангажирани от предишния управител на болницата д-р Олег Яков и работата с тях продължава временно изпълняващият длъжността д-р Борис Киров. 5000 лева вече са преведени на столичните специалисти, останалите 5000 лева ще бъдат преведени допълнително.
Междувременно специалистите от столицата дадоха висока оценка за работата на сегашния управител д-р Борис Киров и апелираха към общината и в бъдеще да продължи да подпомага болничното заведение, тъй като такава е практиката навсякъде в страната и болниците се дотират от общините и държавата. Консултантите поеха ангажимент да се спре натрупването на нови задължения и да започне плавното погасяване до 2014 година на дълговете на болницата.
Според председателя на здравната комисия д-р Христо Френгов част от лекарите не отиват на обучение, квалификация и специализация, тъй като са необходими средства, а болницата и общината на този етап не предвиждат отпускането на такива пари. Самите лекари или нямат възможност, или не желаят сами да покриват разходите си за подобни квалификации.
Само три от отделенията работят на печалба - детско, ортопедия и травматология и инфекциозно отделение. Останалите са с отрицателна рентабилност.(struma.com)