Проверки на всички действащи 392 разрешителни за водовземане на минерални води се извършват на територията на цялата страна от четирите дирекции за басейново управление на водите, съобщават от екоминистерството.
Повсеместната проверка е назначена със заповед на министъра на околната среда и водите Нона Караджова. Експертите установяват дали на водоизточника има измервателно устройство за отчитане на добитите количества минерални води и дали то е коректно монтирано.
Целта на инспекцията е да се установи има ли нерегламентирано ползване от водоизточниците. Проверката се осъществява в два етапа, като през първия етап приоритетно се проверяват 9-те находища на минерални води с над десет титуляра на издадени разрешителни за водовземане на минерални води - Велинград Каменица, Велинград Лъджене, Велинград Чепино, Пчелински бани, Павел баня, Хисаря, Мамоваланжски водоносен хоризонт, Сандански, Гулиина баня - село Баня, община Разлог, а на следващ етап – за всички останали находища.
Проверката ще даде възможност да се определи също дали има загуби или нерегламентирани включвания по водопреносната мрежа.
В МОСВ има данни за значителни загуби по някои водопроводи между водоизточника и мястото на ползване. Друга основна причина за загубите на количества минерална вода е състоянието на водоизточниците и на водопреносната мрежа и съоръженията към нея, които са силно амортизирани на места и се нуждаят от спешна реиновация.
Не е без значение и фактът, че в много курорти хидрогеотермалната енергия на минералните води се ползва чрез нискоефективни инсталации, което повишава разхода на минерална вода, особено през зимата. Очаква се проверката да завърши след два месеца.
Министерство на околната среда и водите ще извърши анализ на подадените от басейновите дирекции резултати и ще предприеме законосъобразни мерки за отстраняване на констатирани недостатъци и нарушения.