Sandanski.com»Археологически разкопки на собствен терен се заплащат от собственика

Археологически разкопки на собствен терен се заплащат от собственика

Admin
Admin
Новак
3k
Археологически разкопки на собствен терен се заплащат от собственика
Археологически разкопки на собствен терен се заплащат от собственика

Двама бизнесмени от Сандански платили археологически разкопки на собствени терени, в които при изкопни работи са открили културно-исторически ценности.

Това съобщи директорът на музея в града Владимир Петков. Според закона за културното наследство инвеститорът, открил ценности при строеж на собствен обект, е длъжен да информира НИПК и да финансира проучвателните дейности.

С подобен проблем се сблъска и общинският съветник от ЛИДЕР и адвокат Марио Биков от Благоевград, за когото разказахме вчера. В наследствен имот от 500 кв. м в центъра на Сандански преди 2 г. той почнал да строи жилищна сграда с офиси. При изкопните работи се натъкнал на гробници и сигнализирал местния музей.

"Не се сърдя на НИПК или музея. Просто законът, приет преди години, е недомислен. Защо да финансирам гробниците, като те са изключителна държавна собственост. Можех да не се обадя и да продължа да си строя сградата", ядосва се общинският съветник.

Строежът му е бил спрян, докато се проучи целият терен. Половината от него е разкрит с пари от общината и музея. Сега, за да продължи строежа на имота си, Биков трябва да финансира сам разкопките си с негови пари - 10 до 50 хил. лв.

На площ от 250 кв. м са открити 3 масивни погребални съоръжения от раннохристиянската епоха от VI в., каза музейният шеф Петков. Това са зидан двуетажен мавзолей 6 на 5 м, 7 единични погребения, еднокамерна и двукамерна гробница с общо 37 тела.

Някои от гробниците са със стенописи и кръстове. "От археологическа гледна точка откритото е ценно, защото изяснява погребалните обичаи от ранното християнство.

Гробовете са от два ката керемиди с размери 40 на 80 см, с които е изпълнено студиото. Тези със стенописите са често срещани като практика и в други погребения в Сандански. Това е погребална практика от налагането на християнството по земите ни", обясни директорът на музея.

В гробовете няма предмети и дарове, защото този период изключва езическите обичаи. Намерени са само 2 керамични фрагмента и метална тока. В някои гробове има вторично и третично погребение. Един от тях е изографисан с 8 кръста с червена боя.

"Разположението на гробницата мавзолей, ориентирана север-юг, напомня езическите постройки и дава основания да се приеме, че е от II-III в. Преустройството й вероятно е станало след приемане на християнството.

Може видна фамилия от античния град да е решила да преизползва фамилната си гробница, превръщайки я в християнска", обясни Петков. Античният град под днешния Сандански се е казвал Партикополис и при случайни изкопни работи се откриват руини на раннохристиянски базилики, гробници, погребения, надгробни паметници.

Сложността на терена заради гъсто застроения център на Сандански е пречка за цялостно проучване на археологическите останки. Сериозната площ на откритите досега некрополи показва голям и благоустроен град, смятат археолозите. "Смущаващото в този некропол е огромното количество скелети.

Гробните съоръжения не са планирани за толкова много погребения. Наличието на много трупове вероятно е в резултат или на болести, или на масово насилие над местните по време на варварските нашествия в края на VI в. За нас по-вероятната теза е първата", допълни Петков. Той поздрави адвокат Биков за проявената доблест да съобщи за откритите останки.

Ако се намери финансиране за проучванията, гробниците могат да останат на същото място и да се оформят като атракция. Другият вариант е да се преместят от терена и да се експонират в градския парк. Според шефа на музея, ако останат в частния имот, няма да пречат на строителството на сградата, защото има достатъчно място.(24chasa.bg)

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
Общо гласували: 1
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:
.