Sandanski.com»В Мелник се правят археологически разкопки на манастирски комплекс

В Мелник се правят археологически разкопки на манастирски комплекс

Admin
Admin
Новак
3k
В Мелник се правят археологически разкопки на манастирски комплекс
В Мелник се правят археологически разкопки на манастирски комплекс

Разкопки на манастирски комплекс „Св. Богородица Пантанаса” се извършват в Мелник. Това каза Цветана Комитова, археолог в Регионален исторически музей - Благоевград. Тя каза, че тези разкопки се правят от няколко години, като идеята е тази година да се приключи с тях.

Археологът каза, че до момента са разкрити почти всички манастирски сгради, но самата църква все още не е намерена. Тя най-вероятно е разрушена, тъй като манастирът е разположен между две дерета, каза Комитова и допълни, че там преди 40 години са правени баражи, а най-вероятно голяма част от камъните за тях са взимани именно от манастирския комплекс, поради което към момента той е силно разрушен.

Дори и в този вид комплексът е достатъчно внушителен. Тази година предстои да се огледа и терен в съседство на самия манастирски комплекс, където има една църква, която най-вероятно ще се окаже част от комплекса.

„Тя също е на много хубаво и високо място, от разкопките там очакваме добри резултати. Най-вероятно сградата ще се окаже част от комплекса, а когато повече неща се навържат в едно, тогава става още по-интересно” обясни Цветана Комитова.

Манастирът „Св. Богородица Пантанаса” е средновековен. Най-вероятно той е изграден през 13 век. При посещенията си в Мелник, френски археолог е дал данни за него, каза Комитова и допълни, че в тези данни от 1899 година се казва, че църквата все още е била запазена, манастирските сгради също, а стенописите все още са се виждали.

В тези записки се посочва, че френският археолог е станал свидетел на една невероятна живопис, която може би е предхождала италианския ренесанс.

„За съжаление не успяхме да открием нищо от това, което е описано от френският изследовател, но все пак имаме едно много подробно описание и при една реализация на този обект за посещение всички тези данни биха могли да се покажат и да станат достояние на хората, които се интересуват” заключи Комитова.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 1
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка: