Sandanski.com»МБАЛ Петрич може да бъде спасена

МБАЛ Петрич може да бъде спасена

Admin
Admin
Новак
3k
МБАЛ Петрич може да бъде спасена
МБАЛ Петрич може да бъде спасена

Има начин за спасяване на петричката болница, но трябва Общинската администрация да развие административен капацитет за активно участие в проекти, финансирани от ЕС, така че да не се пропускат възможности за допълнително финансиране.

Асистент Нина Христова Добринкова е родена през 1982 г. в град Петрич. Магистър по информатика в ЮЗУ “Неофит Рилски” - Благоевград. От 2007 г. е докторант в Института по математика и информатика и асистент в Института по инфорамационни и комуникационни технологии при БАН. През 2008 г. е стажант в Централната европейска банка във Франкфурт, Германия, сектор “Проекти в информационните и комуникационни технологии”.

През 2009-2010 и 2011-2012 ръководител на два международни проекта (“EVROS2010”, http://sol.mie.uth.gr/projects/evros2010/) и (“GOES”, http://goesproject.eu/? page_id=137), финансирани от европейския отдел на еврокомисар Кристалина Георгиева за хуманитарна помощ и подпомагане при кризисни ситуации. За периода 2009-2012 г. е контактно лице на проект “Monitor II”, финансиран по Програма за регионално сътрудничество и развитие за Югоизточна Европа (http://www.monitor2.org/)

МБАЛ “Рокфелер” ЕООД - Петрич е лечебно заведение, в което медицински специалисти съвместно с друг персонал извършват лечение на лица с остри заболявания, травми, изострени хронични болести, състояния, изискващи оперативно стационарно лечение и родилна помощ, както рехабилитация и профилактика на пациенти.

Предметът на дейностите се извършва в областта на вътрешната медицина, ревмокардиологията, детските болести, неврологията, акушерството и гинекологията, хирургията и ортопедията, лабораторна, ехографска и рентгенова диагностика, диагностика и консултации, поискани от лекари от други лечебни заведения. Това обширно описание е записано на сайта на болница Петрич, когато е публикуван в интернет.

Още от 2009 година насам обаче здравната каса орязва непрекъснато клинични пътеки, по които специалистите да работят. Това води до намаляване на така необходимите субсидии за издръжката на болничната аптека, болничния персонал, както и на самата болница като сграда, където болни хора трябва да получават медицински грижи.

Всички бюджетни недоразумения рефлектират директно върху хората и те все по-често са принудени да доплащат за достъп до здравни услуги. Това е така, защото болницата е в постоянен паричен недоимък и само вливане на свежи капитали са в състояние да подпомогнат развитието в положителна посока на здравното заведение.

Това може да се получи по два начина: държавата, в лицето на община Петрич, да покрие всички недофинансирани клинични пътеки и така дефицитът в разплащателната сметка на МБАЛ да бъде погасен, или да се участва активно в международни проекти, финансирани от ЕС.

Общинските пари са прекалено малко и винаги разчетени до последния лев, което оставя единствена алтернативата на МБАЛ да участва като общинско предприятие в европейски проекти.

Нека да вземем за пример първото полугодие на 2011 година, където две възможности за подаване на проектни предложения бяха пропуснати на общинско ниво. Това са Програмата за трансгранично сътрудничество Гърция-България и програмата България-Македония. И двете програми имаха проектни направления за подобряване качеството на живот, където се набляга и на здравеопазването.

Здравните заведния в тези програми могат да инициират чрез общините си, които са техни собственици, организирането на консорциуми, в които споделянето на добри практики и усъвършенстването на човешките ресурси играят централна роля. Всяка една от тези програми за трансгранично сътрудничество или регионално развитие дава възможности на болничните заведения да се развиват и дофинансират чрез проекти, спечелени от общините, в които те се намират.

Всеки един от проектите има финансови параметри, които да покриват разходи за поддръжка, закупуване на нова техника, добавки към фонд заплати и предоставяне на средства за пътувания до други лечебни заведения, от които да се черпят добри практики и опит.

Единственото условие е да се кандидтства, като през 2012 г. екипът, подготвящ международните проекти в община Петрич, задължително трябва да включи в програмата си общинското дружество МБАЛ “Рокфелер” ЕООД като потенциален партньор, с който община Петрич може да кандидатства в международните проекти.(struma.com)

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 2
52
40
30
20
10
Дай твоята оценка: