600 декара са зелените площи в Сандански, като паркът „Свети Врач” се простира на 480 от тях. Това каза в интервю на Валентин Пензов, главен експерт в отдел “Озеленяване” при община Сандански.
Той допълни, че характерните растителни видове, които се отглеждат в парка, са примесени с такива от чужди държави. „Кипарис, кедър от района на средиземноморието. Има от цял свят растителни видове в парка.
Има от американския континент едно много красиво растение, което се нарича ликвидамбър, също така кленове-декоративни, които произхождат от Северна Америка. Има също растения от Азия, Япония и Корея-това са многото видове магнолии, латексовото дърво от Източна Азия, гинкобилобата от Китай”, каза Пензов и допълни, че паркът представлява една ботаническа градина с около 160 растителни вида и всички са доста атрактивни.
В парка „Свети Врач” има два въжени моста, декоративно езеро и една забележителна релефна карта на България, която е направена в средата на 1960 година, докато езерото е направено 1978 година. Изкопните работи за него са започнати през 1977 година веднага след Балканиадата по плуване.
Валентин Пензов уточни, че интересът на туристите към парка е доста голям. „От обществеността пък използват всеки миг за отдих в природна обстановка, каквато е в парка. За някои от туристите ползват като теренни пътеки алеите на парка за разходки, тичане. В парка има и доста детски кътове, където пък родителите с малки деца се забавляват.
Езерото е с лодки и тази атракция децата не я пропускат. Паркът е основна туристическа инфраструктура за града”, каза още Пензов. Паркът „Свети Врач” е гордостта на град Сандански, заяви Валентин Пензов. Той допълни, че изграждането на парка е започнало през 1916 година и се осъществява благодарение на генерал Тодоров, който се установява в село Свети Врач.
„Благодарение на тези благоустроителни мероприятия, които той подема с войската, строителството и на парка върху одържавена площ, като фиданките, той взима от брат си-тогавашния министър проф. Балабан, те са били изселници от бесарабски българи.
Той като министър му урежда тези фиданки, ген. Тодоров ги зачислява на войниците като ги задължава всеки да поеме по определен брой фиданки. По този начин започва и изграждането на парка”, допълни Пензов.
Пензов каза още, че през 1919 година околийските чиновници се преместват от Мелник в Свети Врач. Валентин Пензов уточни, че с указ на Народното събрание от 1929 година произвежда Сандански и Перник в градове. „Тогава с обявяването на Сандански за околийски център.
Вече официално в бюджета на Сандански се отделя определена сума пари за поддържането на градската градина. Тя е била център за общуване и културен отдих. През 1930 година е назначено специално лице, а именно бащата на най-почетния гражданин на Сандански Александър Дамянов, който до 1944 година се е грижел за парка.
Голяма заслуга през тези години като паркостроител, а и като зам.-кмет на община Сандански Борис Митов, т.нар. Хъри до 1971 година поддържа активно парка “Свети Врач”. Той отпуска и доста средства за разширяването на парка”, заключи Пензов.